UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Treść regulaminu

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. z późniejszymi zmianami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych informujemy, że od dnia 1 stycznia 2015 r. konieczne jest dostarczenie (osobiście do CR bądź za pośrednictwem poczty) oryginału skierowania w terminie do 14 dni roboczych od momentu ustalenia terminu wizyty. Niedostarczenie skierowania w tym terminie skutkować będzie skreśleniem pacjenta z kolejki oczekujących.

art. 20 ust. 2a Świadczeniobiorca jest zobowiązany dostarczyć świadczeniodawcy oryginał skierowania, o którym mowa w ust. 2 pkt. 5, nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących. Do terminu dostarczenia świadczeniodawcy oryginału skierowania stosuje się przepisy art. 165 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.

Profil działalności:

 • Diagnostyka i leczenie pacjentów w wieku  od 18 roku życia ze schorzeniami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.
 • Konsultacje specjalistyczne wykonywane przez lekarzy neurologów
 • Badania diagnostyczne wykonywane w ramach poradnii:
 1. RTG
 2. USG tt domózgowych
 3. EEG
 4. EMG   
 5. Diagnostyka laboratoryjna
 6. Diagnostyka obrazowa

Personel poradnii:

lek. Elżbieta Tempińska-Orzeł (specjalista neurolog)

 • czwartek od godziny 08.00 -12.00

lek. Sylwia Goroch ( specjalista neurolog)

 • poniedziałek od godziny 15.45-19.45
 • środa od godziny 15.45-19.45

Jak się zapisać?

 Pacjenci pierwszorazowi - dostarczyć oryginał skierowania (od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego) do placówki osobiście, za pośrednictwem osób trzecich lub wysłać na adres: ul.Klasztorna 23 , 42-200 Częstochowa z dopiskiem / poradnia neurologiczna 

W przypadku pierwszej wizyty w CR prosimy  zgłaszać się do rejestracji w budynku A.

W  celu zapisania pacjenta na pierwszą wizytę, należy przysłać ORYGINAŁ skierowania na adres: CR Ekovita ul.Klasztorna 23 , 42-200 Częstochowa lub dostarczyc go osobiście.

Uwaga:

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. z późniejszymi zmianami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych informujemy, że od dnia 1 stycznia 2015 r. konieczne jest dostarczenie (osobiście do CR bądź za pośrednictwem poczty) oryginału skierowania w terminie do 14 dni roboczych od momentu ustalenia terminu wizyty. Niedostarczenie skierowania w tym terminie skutkować będzie skreśleniem pacjenta z kolejki oczekujących.

W celu ustalenia terminu kolejnej konsultacji, jej zmiany lub odwołania należy kontaktować się telefonicznie z rejestracją: 034 365 50 89 wew.20

Kolejną wizytę można też umówić telefonicznie, pod nr 034 365 50 89 wew.20

Pacjenci są zapisywani na godziny (prosimy o to pytać przy zapisach) - jest to orientacyjna godzina zgłoszenia się pacjenta do Poradni, a nie przyjęcia w gabinecie lekarskim.

Przed każdą wizytą należy zgłosić się do rejestracji w budynku A

Niezależnie od zapisanych pacjentów na konkretną godzinę pierwszeństwo mają stany nagłe (o kolejności decyduje lekarz).                                                                                                                                                                                                                                              

Przekładając wizytę należy podać nazwisko lekarza lub własny PESEL

Jak przygotować się do badań?

 Przed pierwszą wizytą pacjent nie wymaga przygotowania. 

 

Od lutego 2019roku w CR Ekovita wykonujemy badania EMG- badania wykonuje dr Małgorzata Wójcicka specjalista neurolog

 

Czym jest badanie EMG(elektromiografia)?

Elektromiografia jest rodzajem badania elektrofizjologicznego, w trakcie którego oceniane są funkcje mięśni oraz nerwów. EMG wykorzystuje się do diagnozowania chorób układu nerwowego oraz mięśniowego, a także ich leczenia. Dzięki elektromiografii możliwa jest ocena charakteru zmian patologicznych w mięśniach bądź w obwodowym układzie nerwowym. EMG jest przeprowadzane u osób, które mają podejrzenie na przykład dystrofii mięśniowej, która jest dziedziczną chorobą, a jej głównym objawem jest osłabienie mięśni. Chory ma problemy z chodzeniem i bieganiem, a jego ciało pochyla się w stronę nogi podporowej. Z tego względu charakterystyczną cechą osób, które mają dystrofię, jest kaczkowaty chód.

Poza dystrofią mięśniową, badanie elektromiografem wykorzystuje się do diagnozowania wielu chorób wynikających z patologii samych mięśni lub nerwów odpowiedzialnych za ich odpowiednie napięcie. Znajduje więc zastosowanie w przypadku stwardnienia bocznego zanikowego, rdzeniowego zaniku mięśni czy uszkodzenia nerwów, np. w przypadku zespołu cieśni nadgarstka.

Jedną z chorób mięśni o podłożu autoimmunologicznym, która coraz częściej dotyka również młode osoby, jest miastenia. W diagnostyce choroby również wykorzystuję się elektromiografię.

 EMG(elektromiografia) wskazania:

Wskazaniami do badania EMG są symptomy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu mięśni lub nerwów. Przykładem mogą być pacjenci cierpiący na spastyczność (nadmiernie napinanie mięśni) spowodowaną niedotlenieniem mózgu, udarem, operacją kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy urazami nerwów, a także splotów nerwowych. Osoby, które miały kontuzję, również mogą dostać skierowanie na EMG, by na przykład sprawdzić stopień uskodzenia układu nerwowo-mięśniowego.

Przeciwskazaniami do badania EMG są między innymi rozrusznik serca lub protezy metalowe w ciele.

 EMG(elektromiografia) przygotowanie:

Badanie EMG nie wymaga szczególnego przygotowania. W dniu badania należy umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli masłami czy kremami do pielęgnacji. Przed zabiegiem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, jednak zazwyczaj nie jest konieczne ich odstawienie na czas badania. Należy jednak poinformować doktora, jeśli pacjent brał aspirynę, acenokumarol, leki przeciwpłytkowe bądź suplementy diety, ponieważ mogą mieć wpływ na wynik przeprowadzonego badania.

 EMG(elektromiografia) przebieg badania:

Elektromiografia przebiega w czterech etapach, na które składają się cztery różne badania:

 • elektroneurografia,
 • badanie mięśni,
 • badanie transmisji nerwowo-mięśniowej,
 • badanie nadpobudliwości.

Elektroneurografia polega na pobudzeniu nerwów do działania pod wpływem prądu o bardzo małym natężeniu, częstotliwości oraz w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu etapowi sprawdzane jest działanie obwodowego układu nerwowego pacjenta. Badanie mięśni jest głównym etapem elektromiografii. W jego trakcie do mięśnia wprowadza się od 10 do 20 elektrod igłowych, które stymulują organ do działania. Poprzez takie badanie lekarz może sprawdzić działanie mięśni w stanie spoczynku, reakcji na elektrody oraz maksymalnego wysiłku. Badanie transmisji nerwowo-mięśniowej wykorzystuje się w przypadku nużliwości mięśni. Lekarz sprawdza, jak bodźce są przekazywane. Natomiast w trakcie badania nadpobudliwości nazywanego również próbą ischemiczną lub tężyczkową, lekarz wkłuwa pacjentowi elektrodę igłową między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie wstrzymuje krążenie krwi poprzez zaciśnięcie opaski na ramieniu chorego.

 

Rodzaj badania :

 • badanie przewodzenia we włóknach ruchowych nerwu z falą F
 • badanie przewodzenia we włóknach czuciowych nerwu
 • badanie 1 mięśnia
 • próba miesteniczna
 • próba tężyczkowa